CS:GO – IEM Katowice 2019 guide: Schedule, teams and results
Everything you need to know about 2019's first CS:GO Major.
Our CS:GO IEM Katowice 2019 guide contains the schedule, team list and will be updated with results once competition begins.
IEM Katowice 2019 is the first major tournament of the year and features a whopping $1,000,000 prize pool, whcih will be fought over by a roster of 24 teams.
As this is a Major we’re talking about, this isn’t going to be your run of the mill CS:GO tournament. It’s split into three separate stages and lasts for a good couple of weeks, with only the very best teams in the world making it through to the final stage.
For new and veteran players IEM Katowice 2019 can be a little confusing to follow. To help you out, we’ve put together a guide which breaks down the dates, format and teams involved. It’ll be updated with a complete schedule and results once the tournament gets underway.
UPDATE: The Major has concluded and we’ve got all the results for you down below.
How to watch the Major
Every match will be live streamed over on ESL CS:GO’s official Twitch Channel.
Below we’ve embedded the link for you so you can watch the action right here:
Teams
These are all of the confirmed teams participating in the Major.
The Current Legends
Here’s a selection of the top teams in the world.
- Astralis
- Natus Vincere
- MIBR
- Team Liquid
- compLexity Gaming
- BIG
- HellRaisers
- FaZe Clan
The Returning Challengers
The top teams looking to take back their crown.
- Ninjas in Pyjamas
- Fnatic
- G2 Esports
- Vega Squadron
- Cloud 9
- TYLOO
The Minor Challengers
New blood out to secure their first Major title.
- ENCE eSports
- NRG Esports
- AVANGAR
- Renegades
- Team Vitality
- FURIA Esports
- Team Spirit
- Grayhound Gaming
- Winstrike Team
- ViCi Gaming
Format
Here’s how each stage works:
New Challengers Stage
The new Challengers Stage takes place between 13th-17th February.
- It’s a 16 team Swiss System Format.
- Elimination and Advancement matches are BO3, while all other matches are BO1.
- The top 8 teams will advance to the New Legends stage.
- The bottom 8 teams will be eliminated.
New Legends Stage
The New Legends Stage takes place between 20th-24th February.
- The top 8 teams who advanced from the New Challengers Stage will join the 8 Current Legends.
- It’s another 16 team Swiss System Format.
- Eliminate and Advancement matches are BO3, while all other matches are BO1.
- The top 8 teams advance to the New Champions stage.
- The bottom 8 teams will be eliminated.
New Champions Stage
This takes place between February 28th-March 3rd.
- The format changes to a single elimination bracket with a traditional quarterfinals, semifinals and grand final stage.
- All matches will be BO3.
Results
Here we’ll be posting all the results from each day’s play, separated into each stage of the competition.
Champions Stage
Final
- Astralis vs ENCE – 2-0
Semifinals
- Navi vs ENCE – 1-2
- MIBR vs Astralis – 0-2
Quarterfinals
- Navi vs FaZe – 2:0
- Team Liquid vs ENCE – 0-2
- MIBR vs Renegades – 2-0
- Astralis vs NiP – 2-0
New Legends Stage Results
Sunday, Feb 24th
- ENCE – 2:0 – Avangar
- NiP – 2:1 – Vitality
- FaZe – 2:0 – Cloud 9
Saturday, Feb 23rd
- ENCE – 2:0 – G2
- FaZe – 2:1 – compLexity
- Cloud 9 – 2:0 – Hellraisers
Friday, Feb 22nd
- Renegades – 2:1 – Vitality
- Navi – 2:0 – Avangar
- MIBR – 2:0 – NiP
Thursday, Feb 21st
- FaZe Clan – 13:16 – Avangar
- MIBR – 16:12 – G2
- Hellraisers – 5:16 – NiP
- Vitality – 16:14 – Cloud 9
- ENCE – 2:1 – BIG
- Astralis – 2:1 – Renegades
- NRG – 0:2 – compLexity
- Team Liquid – 2:0 – Navi
Wednesday, Feb 20th
- Renegades – 16:13 – ENCE
- BIG – 11:16 – Team Vitality
- FaZe Clan – 16:4 – Hellraisers
- Navi – 16:7 – G2
- Avangar – 12:16 – Team Liquid
- NiP – 16:14 – NRG
- Astralis – 16:6 – compLexity
- Cloud 9 – 16:3 – MIBR
- BIG – 13:16 – G2
- ENCE – 12:16 – Hellraisers
- MIBR – 16:9 – compLexity
- NRG – 13:16 – Avangar
- FaZe Clan – 14:16 – Renegades
- Navi – 25:22 – Team Vitality
- Astralis – 16:0 – Cloud 9
- Team Liquid – 16:13 – NiP
New Challengers Stage Results
Sunday, Feb 17th
- NiP – 2:1 – Vici Gaming
- G2 Esports – 2:1 – TYLOO
- Cloud9 – 2:0 – Winstrike
Saturday, Feb 16th
- NiP – 2:1 – Vici Gaming
- G2 Esports – 2:1 – Avangar
- Cloud9 – 2:1 – FURIA
Friday, Feb 15th
- Team Vitality – 2:0 – Vici Gaming
- TYLOO – 0:2 – Avangar
- ENCE – 2:1 – Winstrike
Thursday, Feb 14th
- G2 Esports – 10:16 – Avangar
- Team Vitality – 16:1 – Vega Squadron
- Ninjas in Pyjamas – 6:16 – Winstrike
- Cloud9 – 6:16 – Vici Gaming
- Fnatic – 2:0 – Grayhound Gaming
- ENCE eSports – 0:2 – Renegades
- NRG Esports – 2:0 – TYLOO
- Team Spirit – 0:2 – FURIA Esports
Wednesday, Feb 13th
- Fnatic – 9:16 – Vici Gaming
- Renegades – 16:8 – Avangar
- Cloud9 – 16:11 – Grayhound Gaming
- TYLOO – 16:8 – Team Vitality
- ENCE eSports – 16:10 – Team Spirit
- G2 Esports – 16:14 – Vega Squadron
- FURIA Esports – 6:16 – Ninjas in Pyjamas
- Winstrike Team – 9:16 – NRG Esports
- Vega Squadron – 16:14 – Team Spirit
- Team Vitality – 19:17 – Grayhound Gaming
- Avangar – 16:14 – FURIA Esports
- Fnatic – 11:16 – Winstrike
- Cloud9 – 3:16 – TYLOO
- ENCE eSports – 16:6 – G2 Esports
- Ninjas in Pyjamas – 13:16 – Renegades
- NRG Esports – 16:6 – Vici Gaming
Standings
Below we’ll be posting standings from all stages of the competition.
New Legends Stage Standings
End of New Legends Stage
Rank | Team | Matches | W-L |
---|---|---|---|
1 | Astralis | 3 | 3-0 |
2 | ENCE | 5 | 3-2 |
3 | FaZe | 5 | 3-2 |
4 | Navi | 4 | 3-1 |
5 | MIBR | 4 | 3-1 |
6 | NiP | 5 | 3-2 |
7 | Renegades | 4 | 3-1 |
8 | Liquid | 3 | 3-0 |
9 | Avangar | 5 | 2-3 |
10 | Cloud 9 | 5 | 2-3 |
11 | Vitality | 5 | 2-3 |
12 | compLexity | 4 | 1-3 |
13 | G2 | 4 | 1-3 |
14 | Hellraisers | 4 | 1-3 |
15 | BIG | 3 | 0-3 |
16 | NRG | 3 | 0-3 |
New Challengers Stage Standings
Final Standings
The top 8 teams have advanced to the New Legends Stage.
Rank | Team | Matches | W-L |
---|---|---|---|
1 | NRG Esports | 3 | 3-0 |
2 | Cloud9 | 4 | 3-1 |
3 | NiP | 5 | 3-2 |
4 | Vitality | 4 | 3-1 |
5 | G2 | 4 | 3-1 |
6 | Avangar | 4 | 3-1 |
7 | Renegades | 3 | 3-0 |
8 | ENCE | 3 | 2-1 |
9 | Winstrike | 5 | 2-3 |
10 | Vici Gaming | 5 | 2-3 |
11 | Fnatic | 4 | 1-3 |
12 | Vega Squadron | 4 | 1-3 |
13 | TYLOO | 4 | 1-3 |
14 | FURIA | 4 | 1-3 |
15 | Team Spirit | 3 | 0-3 |
16 | Grayhound Gaming | 3 | 0-3 |
Schedule
Below we’ve posted the tournament schedule found over on the official IEM Katowice 2019 site.
All times are local, so that’s CET.
Champions Stage
Thursday – 28th February
- 04:00PM – Quarterfinal #1 BO3
- 07:50PM – Quarterfinal #2 BO3
Friday – 28th February
- 04:00PM – Quarterfinal #3 BO3
- 07:50PM – Quarterfinal #4 BO3
Saturday – 2nd ,March
- 04:00PM – Semi Final #1 BO3
- 07:50PM – Semi Final #2 BO3
Sunday – 3rd March
- 07:00PM – Grand Final BO3
Legends Stage
February 20th – STREAM A
- 13:00 – Swiss Round 1 – Match #1
- 14:10 – Swiss Round 1 – Match #3
- 15:20 – Swiss Round 1 – Match #5
- 16:30 – Swiss Round 1 – Match #7
- 18:05 – Swiss Round 2 – Match #1
- 19:15 – Swiss Round 2 – Match #3
- 20:25 – Swiss Round 2 – Match #5
- 21:35 – Swiss Round 2 – Match #7
February 20th – STREAM B
- 13:00 – Swiss Round 1 – Match #2
- 14:10 – Swiss Round 1 – Match #4
- 15:20 – Swiss Round 1 – Match #6
- 16:30 – Swiss Round 1 – Match #8
- 18:05 – Swiss Round 2 – Match #2
- 19:15 – Swiss Round 2 – Match #4
- 20:25 – Swiss Round 2 – Match #6
- 21:35 – Swiss Round 2 – Match #8
February 21st – STREAM A
- 13:00 – Swiss Round 3 – Match #3
- 14:10 – Swiss Round 3 – Match #5
- 15:20 – Swiss Round 3 – Match #1
- 18:50 – Swiss Round 3 – Match #2
February 21st – STREAM B
- 13:00 – Swiss Round 3 – Match #4
- 14:10 – Swiss Round 3 – Match #6
- 15:20 – Swiss Round 3 – Match #7
- 18:50 – Swiss Round 3 – Match #8
February 22nd
- 13:00 – Swiss Round 4 – Match #1
- 16:30 – Swiss Round 4 – Match #2
- 20:00 – Swiss Round 4 – Match #3
February 23rd
- 13:00 – Swiss Round 4 – Match #4
- 16:30 – Swiss Round 4 – Match #5
- 20:00 – Swiss Round 4 – Match #6
February 24th
- 13:00 – Swiss Round 5 – Match #1
- 16:30 – Swiss Round 5 – Match #2
- 20:00 – Swiss Round 5 – Match #3
Challengers Stage
February 13th – STREAM A
- 13:00 – Swiss Round 1 – Match #2 – Renegades vs. AVANGAR
- 14:10 – Swiss Round 1 – Match #6 – TYLOO vs. Vitality
- 15:20 – Swiss Round 1 – Match #3 – ENCE eSports vs. Team Spirit
- 16:30 – Swiss Round 1 – Match #4 – FURIA Esports vs. NiP
- 18:05 – Swiss Round 2 – Match #1
- 19:15 – Swiss Round 2 – Match #3
- 20:25 – Swiss Round 2 – Match #5
- 21:35 – Swiss Round 2 – Match #7
February 13th – STREAM B
- 13:00 – Swiss Round 1 – Match #1 – Fnatic vs. ViCi Gaming
- 14:10 – Swiss Round 1 – Match #5 – Cloud9 vs. Grayhound
- 15:20 – Swiss Round 1 – Match #7 – G2 Esports vs. Vega Squadron
- 16:30 – Swiss Round 1 – Match #8 – Winstrike vs NRG Esports
- 18:05 – Swiss Round 2 – Match #2
- 19:15 – Swiss Round 2 – Match #4
- 20:25 – Swiss Round 2 – Match #6
- 21:35 – Swiss Round 2 – Match #8
February 14th – STREAM A
- 13:00 – Swiss Round 3 – Match #3
- 14:10 – Swiss Round 3 – Match #5
- 15:20 – Swiss Round 3 – Match #1
- 18:50 – Swiss Round 3 – Match #2
February 14th – STREAM B
- 13:00 – Swiss Round 3 – Match #4
- 14:10 – Swiss Round 3 – Match #6
- 15:20 – Swiss Round 3 – Match #7
- 18:50 – Swiss Round 3 – Match #8
February 15th
- 13:00 – Swiss Round 4 – Match #1
- 16:30 – Swiss Round 4 – Match #2
- 20:00 – Swiss Round 4 – Match #3
February 16th
- 13:00 – Swiss Round 4 – Match #4
- 16:30 – Swiss Round 4 – Match #5
- 20:00 – Swiss Round 4 – Match #6
February 17th
- 13:00 – Swiss Round 5 – Match #1
- 16:30 – Swiss Round 5 – Match #2
- 20:00 – Swiss Round 5 – Match #3